Dagda Lanc rodila se godine u poznatoj kapetanskoj obitelji Bogić. Ime Dagda je dosta neobično, rašireno je po skandinavskim zemljama, dao joj ga je otac pomorac.Nakon završenog osmog razreda osnovne škole koju je pohađala u Orebiću odlazi na školovanje u Dubrovnik gdje upisuje Ekonomsku školu. Đaci iz njezinog razreda poznaju je kao dobru učenicu. Poslije je u Zagrebu završila Kineziološki fakultet.
Rukomet je počela trenirati odmah po dolasku u Dubrovnik. Vrlo brzo je bila zapažena, ali više s predispozicijama za dobru atletičarku.
Ubrzo napušta rukomet i započinje s trčanjem. Na prvenstvu Dalmacije 1948. godine bila je najbrža trkačica. Pobijedila je na 60 m ( 8,3 sek) i na 100 m (13,3 sek).
Na poziv atletičarskog kluba Mladost odlazi u Zagreb gdje će joj trener biti Žarko Sušić.
Uporni rad, svakodnevni treninzi i stručno vodstvo trenera lansiralo je Dagdu u prvi plan naše ženske atletike, a mnogi skeptici uvjerili su se u njene mogućnosti kad je počela postizati dobre rezultate. To joj je osiguralo mjesto u državnoj reprezentaciji.
1953. godina je godina kada Dagda postiže vrhunske rezultate.
Na državnom natjecanju 1953. na 200 m( 25.7) osvaja 1. mjesto.
Iste godine obara državni rekord a 100 m (12, 3 ) u Sarajevu svladavši rekorderku Milku Babović.
U svojoj karijeri ukupno je sedamnaest puta osvojila prvo mjesto na 200 m.
Pored Spomenke Koledin, Milice Šumak, Milke Babović, Alme Butje i ime Dagde Bogić upisano je u listu najboljih atletičarki bivše države.
Danas Dagda Bogić Lanc živi u Orebiću u obiteljskoj kući, ima 78 godina i kao svi pravi veliki sportaši skromna je i samozatajna.
Obradile: Andrea Martinović
Nataša Tolj
Objavljeno u Listu za djecu i mlade ''Peliško slovo'' Narodne knjižnice Orebić
Broj 6 - 2008.godine
Fotografije iz obiteljskog albuma gđe. Dagde Bogić Lanc
Dagda Bogić Lanc
Dagda Bogić Lanc i Milka Babović
Dagda Bogić Lanc na postolju nakon jednog od brojnih atletskih natjecanja na kojima je bila pobjednik