(VIJESTI IZ POVIJESTI Broj 6 - 22.travnja 2010.g.) – Danas je 22.travanj, dan koji se u cijelom svijetu obilježava kao Međunarodni Dan planeta Zemlje.
A tog dana točno prije deset godina objavilo smo članak o tome kako su korčulanski osnovci skupljanjem epova plastičnih boca dali svoj doprinos očuvanju i obrani od zagađenja našeg planeta Zemlje. Tu svoju aktivnosti koja je najprije započela u Područnoj školi u Račišću, nastavili su i ostali korčulanski osnovci prikupivši gotovo pola milijuna raznobojnih i raznovrsnih plastičnih čepova.
Članak i u Galeriji slika fotografije iz 2010.g. pogledajte u nastavku...
............................................
KORČULA - Sa više od sedamdeset tisuća prikupljenih čepova plastičnih boca, učenici OŠ Petra Kanavelića iz Korčule jučer, na Dan Planeta Zemlje, javnosti su pokušali ukazati na problem tvrde plastike kojom se zagađuje okoliš našeg planeta.
Zašto baš čepovi ?
' Skupljanje PET ambalaže mnogima je zadnjih godina popravilo kućne budžete i džeparce, a okoliš očistilo od ove vrste plastike. No istodobno želimo ukazati i na njegove negativne posljedice, jer se pri otkupu primaju isključivo plastične boce bez pripadajućih čepova koji se pritom bezobzirno odbacuju i opet ostavljaju u prirodi. Plastični čep zapravo simbolizira sve ono što može zagaditi okoliš, a nemamo ga gdje odložiti ' kažu korčulanski učenici.
U tom cilju tijekom godine njihova Eko škola organizirala je brojne akcije u kojima je po parkovima, plažama, vinogradima, maslinicima, zapravo svugdje u našem okolišu prikupljeni deseci tisuća raznobojnih i raznovrsnih plastičnih čepova, od kojih su na Spomeniku u središtu grada jučer čitavo jutro slagali ogromni mozaik sa prikazom planeta Zemlje.
Vođeni neiscrpnom dječjom maštom i spretnim rukama čepovi su tako postali zgodan 'građevni materijal' za nastajanje i drugih raznih figura, pa tako i likova sa sportskom tematikom i simbolikom. Time se još jednom htjelo pokazati kako ekologija i sport idu 'rukom pod ruku', povezuju prirodu i ljude našeg planeta.
Upućen je stoga apel i svim sportašima - od rekreativaca pa do onih kojima je sport zanimanje - kao jednim od većih potrošača pića za osvježenje iz plastičnih boca, da i oni obrate pažnju na ovaj problem i da im se im se pridruže u akciji.
Projekt kojeg su prije tri godine pokrenula djeca male Područne škole u Račišću i njihova učiteljica Luči Farac nastavlja se i dalje. Uskoro će kažu biti prijavljen i za Guinessovu knjigu rekordi, čime bi se još jednom ukazalo na nemilosrdno ostavljanje tvrde plastike u prirodi i pokušalo naći trajno rješenje tog problem