Onako kako se novoj Vladi obično daje stotinjak dana za 'inventura' učinjenog, tako smo i mi Dina Dvornika, trenera prve momčadi KPK pustili 'na miru' i tek sada ga prvi put uhvatili za kratku ćakulu.
Iskusnom 55-godišnji vaterpolo stručnjak koji iza sebe na klupi ima brojne klupske i u mlađim kategorijama reprezentativne utakmice, vaterpoo misiji u Korčuli traje e tamo od kraja ljeta.
Pitamo ga kakvo je njegovo iskustvo u ovih stotinjak i 'kusur' kapekaških dana ...
'Iskreno još uvijek upoznajem igrače. Neki su tu u Korčuli neki na fakultetima, raštrkani po Zagrebu, Splitu , Dubrovniku. Uvjeti rada na bazenu su odlični, suradnja sa trenerima i ljudima koji vode klub jednako tako! Naravno da bi volio da imam više igrača na treninzima tijekom tjedna, ali to je u Korčuli i KPK jednostavno tako i to moram prihvatiti ! Uostalom osjetili su to nazovimo ga tako, 'dopisno treniranje ' i svi moji prethodnici. Druge nema, to je naša realnost znao sam i kad sam dolazio da će tako biti. Od 'grintanja' i jadikovanja nema koristi, ništa ti nema od toga, to samo može štetiti i stvoriti negativnu atmosferu. Bez obzira na to ja sam zadovoljan ! Ovdje sam došao raditi, pa bilo to tijekom tjedna sa jednim ili dva ili tri igrača toga se i držim '.
U prvom dijelu i plus jednoj utakmici drugog dijela u A1 Regionalnoj ligi, u kojoj će plasman imati utjecaj i u Prvenstvu Hrvatske KPK ima polovičan uspjeh. U osam utakmica učinak je četiri pobjede i četiri poraza ...
'U tom dijelu nisam zadovoljan jer smo imali previše oscilacija u igri. U utakmice smo ulazili dosta nervozno. Ne mogu treći da smo domaćinska ekipa , ali ipak je velika razlika u pristupu utakmicama kod kuće i u gostima gdje se prelako 'ugasimo'. U tom smislu ova zadnja utakmica u Mariboru bila mi je jako bitna i pokazala da možemo bolje. Počeli smo je također nervozno , gubili , pa se stabilizirali napravili potom seriju '8-0' i pobijedili! Iako smo, izuzmemo li dva-tri 'klinca'na klupi zapravo igrali sa samo osam igrača. Po meni općenito pomak smo napravili, ali naravno da ima još prostora za napredak obzirom na malo zajedničkih treninga. Uz to ja sam i novi trener u koji treba upoznati momčad i igrače njihov mentalitet i sposobnosti. Kako mi jednom davno jedan moj mentor rekao ' kad dođeš u novu sredinu ne možeš sjekirom mijenjat stvari'. Toga se i držim. Trebam snimit situaciju i time u skladu reagirati! Pristupiš li tome agresivno pitanje koliko bi ti igrača uopće bilo na treningu. Pokušavam iz ove situacije izvući maksimum, ponavljam mislim da možemo i hoćemo bolje. Treba pritom također reći da je Nikša Dobud - objektivno naš najbolji igrač odigrao smo dvije utakmice. Da je on bio više sa nama vjerojatno bi bilo i nešto više bodova. Nikša će nam na raspolaganju biti i drugi dio sezone'
Kad već spominjete igrače u drugi dio KPK će kao i prošle sezone ući bez nekih igrača. Otišli su Petar Tedeschi, Anatolii Evdekushin i pričuvni vratar Joseph Parnis. Hoće li biti možda nekih dolazaka?
' Za sad su se vratili Tomislav Denoble i vratar Borna Bissako. Prijelazni rok traje do 31.siječnja siguran sam da će se još neko pojačanje realizirati jer jasno je da će nam trebati veći broj igrača. Dogodi se ozljeda, pa školske i studentske obaveze, pa recimo Luka Vukić je u Splitu gdje ga čeka 'brdo' radnih obaveza na fakultetu i ne može nam svaki put nam pomoći. O konkretnim imenima koje bi nas mogli pojačati pak još ne mogu govoriti.'
Koji je zapravo ovosezonski cilj KPK u Prvenstvu Hrvatske? Prošle sezone uspio se dohvatiti do sada najbolji plasman to 7.mjesto u Prvenstvu Hrvatske. Može li se to i ove sezone ?
'Kad sam dolazio na prvom sastanku sa igračima i upravom sebi smo zacrtali cilj da uđemo u Play off Prvenstva. Dakle među osam. Bez obzira na trenutni plasman mislim da smo još uvijek tu. Ne znamo još točno kojim će sustavom ove sezone i prenosit plasman iz regionalne lige i igrati u Prvenstvu Hrvatske. Pretpostavljam da će nam izravni konkurent biti Zadar koji nam za sada bježi četiri bod. I dolazi nam u Korčulu... Preskočimo li ga onda smo mi osmi. Naravno da još ima odraditi gotovo cijeli drugi dio, pa onda utakmica i doigravanja. Po mojem mišljenu opet je sve - na nama! Kikseva će vjerojatno biti, u prvom dijelu i Zadar i mi kiksali smo u Budvi. U sportu ništa nije garantirano, ali ponavljam sve je i dalje otvoreno. Obzirom na te igračke promjene opet će nam trebat malo vremena da se ekipa promiješa i uigra, ali u principu ja sam - optimist ...!'
Pitamo Dina kako se snalazi sa onim kapekaškim vječitim problemom – odvojenost igrača, nemogućnost stalnog zajedničkog treninga što itekako utječe na uigranost i automatizme u igri momčadi, čime su se i svi njegovi prethodnici i Emil Nikolić i Zoran Mustur i Marjan Kosović stalno - suočavali ..
'Evo jutros su nam trojica na treningu, večeras će ih biti šest-sedam. No bez obzira na to mi moramo odraditi svaki trening najbolje što možemo. Kondicijski - teretanu i bazen, parcijalno i individualno neke stvari. Jasno je da kad ih nema ne možeš trenirati igru ' šest na pet' . U Zagrebu su nam Fabris i Gavranić, u Splitu Vukić , Skokandić i Rakočević, pa Borovina putuje iz Vele Luke . Dobud trenira sam u Dubrovniku , ostale dvojice Dubrovčana nemamo više jer je Bobić otišao u Australiju , a Bjelopera ne može dolaziti zbog škole'.
Imali nade da će kao i prošle sezone na polusezoni netko od mlađih igrača iz Juga doći na 'kaljenje' u KPK?
' Kako je netko u klubu figurativno rekao 'nije dobro ni za KPK kad je ' Jug AO ajmo reć malo slabiji'. Razgovarao sam sa Vjekom Kobeščakom , otvoreno mi je rekao da imaju mladu ekipu i da nam nikog ne mogu ustupiti. Njemu je s druge strane dobra stvar što u momčadi ima sedam-osam mladih koji se bore za dva-tri mjesta u momčadi, svima će davati priliku i to je je odlična stvar za trenera. Ne čeka da momčad povede pet-šest razlike pa da im daje priliku, već ih 'baca u vatru 'bez obzira na protivnika i trenutni rezultat utakmice. Problem je i to što po našim klubovima nažalost nema na raspolaganju veliki broj juniora, pa tako ni iz Splitu nemamo mogućnost da dovedemo nekoga '.
Za kraj pitali smo Dino Dvornika kako gleda na nova vaterpolo pravila u vaterpolu, a koja će u domaćim natjecanjima krenut će sljedeće sezone?
' Mi nastavljamo naravno sa starim pravilima jer je nemoguće ih mijenjati tijekom natjecanja. Kako smo počeli tako ćemo i završiti. Nisam gledao te prve utakmice Svjetskog kupa sa novim pravilima , ali mogu reći da sam osobno protiv! Nakon tolikih godina skraćivati teren da bi se dobilo na dinamičnosti čini mi se besmisleno. Zamislite da se to dogodilo recimo u nogometu, kako bi to izgledalo. Ne znam... Upitno je koliko će to utjecati na popularizaciju vaterpolo u svijeta ,a što je navodno bila tendencija. Možda za publiku to bude zanimljivo. Vidjet ćemo. Meni je ta vaterpolo tranzicija i kontra najljepši i najefektniji dio vaterpolo igre, a na ovaj način će se to jednostavno- izgubiti! Ni ona prethodno mijenjana pravila vaterpolo igre mi se nisu sviđala. Vaterpolo je postao premekan ! Uvijek je to bio , neću reći grub sport, ali nazovimo ga tako muška tvrda igra. Izgubila se po meni možda i najljepša i najefektnija pozicija u vaterpolu , igra i nadigravanje na centru. Izgubio se pritom i pravi bek , jer odmah čim centar dobije loptu sudi se isključenje. Duelu beka i centra prije se puno pridavalo važnosti, sada je toga sve manje. S druge strane prije se kod mijenjanja nekih pravila najprije to isprobavalo i onda bi se donijela odluka! Sada se donijela odluku bez da se to isprobalo , snimalo i analiziralo ! A to nikad nije dobro! Možda sam u krivu ali meni se sve ovo novo što se uvodi u vaterpolu - nije drago!
Što se prve momčadi tiče KPK će novu godinu i drugi dio sezone otvoriti sljedeći tjedna, točnije 18.siječnja na Gojkovom bazenu protiv Budve jedine crnogorske momčadi u A1 Regionalnoj ligi 'Zapad'. U kakvom pak sastavu to ćemo tek vidjeti. U svakom slučaju prilika je to da se momci trenera Dina Dvornika revanširaju protivniku za onaj spomenuti, ipak neočekivani, kiks i poraz u prvom dijelu natjecanja i pobjedom krenu ka onom ovosezonskom zacrtanom cilju – plasmanu među osam u Prvenstvu Hrvatske!