Sedamdeset je godina prošlo od pobjede našeg legendarnog Velolučanina Perice Vlašića na čuvenoj Kraljevskoj Henley regati na Temzi tada neslužbenom Svjetskom prvenstvu.
Ujedno je nažalost i dvadeset godina od njegove smrti. Povodom tih obljetnica u Hotelu 'Korkyra' u Veloj Luci sinoć je održan svečani prijem i otvorena izložba o njegovom životnom i sportskom putu. Jutros se pak veslala i revijalna regata uz sudjelovanje brojnih poznatih, ali i manje poznatih, nekadašnjih te budućih veslača. Održan je Hrvatski olimpijski dan u okviru kojeg i prezentacija velolučkih sportskih udruga uz čitav niz sportskih aktivnosti na Veloj rivi i Žardinu
Fascinantna je bila sportska i životna priča Perice Vlašića. Skromni velolučki mladić sasvim je slučajno ribarsko veslo zamijenio sportskim i postao jedan od najpoznatijih svjetskih veslača, idol i inspiracija mnogim mladim veslačima i sportašima.
Perica Vlašić (1932-2004) veslanjem se počeo baviti u rodnoj Veloj Luci, u matičnom Veslačkom klubu 'Ošjak', a potom i u Veslačkom klubu 'Mornar' iz Splita u kojem je i postigao najveće sportske uspjehe.
Bio je osmerostruki državni prvak, dvostruki sudionik Olimpijskih igara (Melbourne 1956.i Rim 1960). Osam puta sudjelovao je na Evropskim prvenstvima. Godine 1953.osvojio je zlatnu medalju u skifu na Evropskom prvenstvu, a dvije godine kasnije i brončanu u dvojcu na pariće zajedno sa Nikolom Lučićem klupskim kolegom iz Mornara.
Brojni su i drugi međunarodni uspjesi i osvojene regate u blistavoj karijeri Perice Vlašića, a među njima i zlatna medalja na najpoznatijoj svjetskoj regati Henley regati.
O tom za to vrijeme nezamislivom podvigu skromnog mladića iz Vele Luke pisali su tada svi svjetski mediji. Iz ruku engleske Kraljice Elizabethe te daleke 1954.g. naš Velolučanin primio je veliki zlatni pehar i čuveni trofej 'Diamond Challenge Sculls Trophy' – kutiju koja na sebi ima ugravirana dva vesla s lovorovim vijencem ukrašenim dragim kamenjem i srebrnom pločicom s gravurom njegova imena.
'Na Henleyu moj je 'dida' stigao nakon jednomjesečne turneje po Evropi na koju je zbog besparice putovao i bez trenera i bez svog čamca. Pritom u posuđenim čamcima osvojio sve regate! Na kraju te evropske turneje bila je i ta čuvena Henley regata. Stigao je samo dan prije početka utrke. Za razliku od njega svi ostali, tada također svjetski poznati veslači i dvadesetak dana prije tamo su boravili, pripremali se i trenirali na licu mjesta. Od jednog engleskog veslača posudio je čamac koji uopće nije bio njemu prilagođen. Ništa mu to nije smetalo da pobijedi, a među one koje je u cilju ostavio iza sebe bio je najpoznatiji i do tada nepobjedivo Rus Čukalov', ispričala nam je Ivana Šipić- Gavrilović, po majci unuka Perice Vlašića, jedna od organizatorica i pokretačica ove dvodnevne manifestacije.
Svim tim uspjesima slavnog Velolučanina treba pridodati da je 1953.g.u anketi Sportskih Novosti izabran za sportaše godine, te da je i danas, u svijetu veslanja poznat termin 'Vlašićev zaveslaj' kojeg je on prvi uveo i koristio u veslanju.
Na jutros održanoj revijalnom regati sudjelovali su pored ostalih reprezentativka Ivana Jurković (nažalost sestra joj Josipa izostala je zbog bolesti) , pa Vito Pržimić hrvatski reprezentativac - svi troje znamo ponikli također u Veslačkom klubu 'Ošjak' kao i veliki Perica Vlašić. Bili su tu i hrvatski olimpijci braća Anton i Patrik Lončarić sudionici nedavnih Olimpijskih igara u Parizu, pa Nikola Kontrec , Ivan Talaja... Manifestaciju su putem linka podržali i pozdravili zlatni hrvatski olimpijci Valent i Martin Sinković.
Sjajna kulturno-sportska manifestacija Perici u spomen za cilj je ujedno imala popularizirati veslanje i razvoj sporta na lokalnoj razini.
Organizirali su je Veslački klub 'Ošjak', Općina Vela Luka, Turistička zajednica Vela Luka, Zajednica sportskih udruga Vele Luke i obitelj Perice Vlašića, uz podršku Hrvatskog olimpijskog odbora, Dubrovačko-neretvanske županije i Hotela 'Korkyra'.