Poboljšanje predstavljanja sporta i sportašica u objavama na društvenim mrežama i komuniciranje sa predstavnicima medija cilj je projekta 'Glas žena u sportu' kojeg je pokrenula Komisije za ravnopravnost spolova u sportu Hrvatskog Olimpijskog Odbora (HOO).
Edukativna radionica na tu temu jučer je održana u Korčuli , u prostorijama Hotela 'Moro Inn'.
Kao uvod u radionicu predsjednica HOO-ove Komisije za ravnopravnost spolova Morana Paliković Gruden pored ostalog govorila je o zastupljenosti žena u sportu.
'Nije problem da li ste žena i muškarac kada osvojite neku svjetsku ili olimpijsku medalju ili oborite svjetski rekord . Problem je u kriterijima koje treba primijeniti kada su u pitanju žene treneri, suci i žene u upravljačkim strukturama u sportu. Kao uostalom i većina svijeta Hrvatska tu ima problema. Primjer toga je recimo da mi nikad nismo imali žensku osobu na načelu Olimpijskog odbora , a i u svijetu njihov je broj jako mali. Kod žena trenerica u Hrvatskoj obrazovanost je jako dobra, ali kad na red dođu juniorske i seniorske reprezentacije odjednom se to promijeni u korist muškaraca. Očito u tom našem društvenom kodu postoji nešto da se više vjeruje muškarcu. Slično je i upravljačkim strukturama po klubovima i savezima i na tome svemu moramo raditi' , istaknula je Paliković Gruden..
Akademik Ratko Cvetnić izlagao je na temu 'Prednosti i zamke interneta i društvenih mreža i važnost medijske pismenosti'. Glavni urednik Sportske TV Jura Ozmec akcent svog izlaganja dao je na temu 'Kako komunicirati pred TV kamerama', e Marin Šarec govorioje o 'Rodnim stereotipima i seksizmu u medijskom'u praćenju ženskog sporta' , a snimatelj i montažer Damir Donadić prisutnima je objasnio 'Što kamera točno pritom pamti...' Njih trojica ujedno su bili voditelji praktične i iznimno zanimljive radionice u kojoj je sudjelovalo pedesetak korčulanskih sportašica i sportaša, te nekada vrhunski plivač i trostruki olimpijac ,a danas trener Mario Todorović.
Radionica se sastojala se od praktičnih vježbi, sa simulacijom televizijskih izjava sportašica prije i poslije nastupa, izjava u 'mix zoni', te na press konferencijama i tematskim sportskim konferencijama.
Desetak uglavnom mladih korčulanskih mladih sportašica i sportaša iz vaterpola, muškog i ženskog rukometa, trčanja, nogometa i tenisa te njihovih trenerica, trenera i roditelja 'ohrabrilo se' te prvi put 'uživo' stalo ispred tv kamere i odgovaralo na pitanja novinara. Potom je slijedilo zajedničko gledanje i prethodno snimljenog materijala . Od iskusnih medijskih stručnjaka i novinara mogli su čuti njihova mišljenja, pohvale i kritike, ali konstruktivne sugestije i prijedloge kako ispraviti uočene greške u izjavama na snimljenom materijalu koje je uhvatilo neumoljivo 'oko' kamere.
Nakon što je održana u Rijeci, Zagrebu, Splitu, Osijeku, Puli, Zadru, Šibeniku, Dubrovniku i Karlovcu radionica u gradu Korčuli je 10. po redu od kada je pokrenut ovaj projekt i prva takva održana na jednom hrvatskom otoku, pa se kao takva razlikovala od svih dosadašnjih.
Na konferenciji za medije održanoj prije početka radionice sudjelovali su i Gradonačelnica Korčule Nika Silić Maroević, Načelnica općine Lumbarda Marija Klisura, zatim Predsjednik Zajednice športova Grada Korčule Vjeran Filippi, nekadašnji vrhunski vaterpolist i sudionik brojnih velikih svjetskih natjecanja Boško Lozica, a u ime HOO-a kao voditeljica projekta Morana Paliković Gruden, te moderatorica Mia Bačić. Kako smo pritom čuli Korčula nije slučajno izabrana da bude naš prvi otok na kojem je održana ovakva hvale vrijedna radionica. Jer usprkos specifičnom životu na otoku i problemima koje isti nosi Korčula i dalje drži primat - 'najsportskijeg' hrvatskog otoka!
Foto: N.Kosović USKORO VIŠE FOTOGRAFIJA