Hrvatima svakako najdraže prvenstvo zbilo se na Evropskom kontinentu 1998.g. Prvo sudjelovanje samostalne Hrvatske na SP-u i odmah dostignuće za anale ! Bronca!Legendarni 'Čiro' ,'trener svih trenera' odveo je Hrvatsku do postolja, a 'vatreni' su u polufinalu 'imali' i 'igrom' i rezultatom domaćina Francusku, vodili 1:0...
A onda se Francuzima ukazao njihov centarhalf Lilian Thuram i zabio dva gola i odveo ih u Finale...Ne treba ni ponavljati onu staru, mnogima i danas bolnu istinu da Thuram ni prije ali ni više nikada ni u jednoj utakmici nije postigao gol za 'tricolore'. Kasnije je Hrvatska u borbi za broncu pobijedila Nizozemsku. Kakav je to globalni uspjeh tada mlade Hrvatske države bio potvrđuje i podatak da je prethodno u borbu za plasman u završnicu i svjetsku titulu u nogometu prethodno krenulo 176 nacionalnih selekcija svijeta.
Uz broncu Hrvatska je u Davoru Šukeru imala i najboljeg golgetera Prvenstva, postigao je 6 golova ostavivši iza sebe velikane poput Gabriela Batistute, Christiana Vierija, Ronalda...
Popis reprezentativaca Hrvatske koji su osvojili 3.mjesto na SP 1998:
VRATARI: Dražen Ladić, Marijan Mrmić, Vladimir Vasilj
BRANIČI: Goran Jurić, Zvonimir Soldo, Slaven Bilić, Igor Štimac, Dario Šimić, Igor Tudor, Robert Jarni, Ante Šerić
VEZNJACI: Zvonimir Boban, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki, Silvio Marić, Krunoslav Jurčić, Zoran Mamić, Mario Stanić.
NAPADAČI: Davor Šuker, Goran Vlaović, Petar Krpan, Ardian Kozniku
IZBORNIK: Miroslav Ćiro Blažević
Prvak je bila Francuska koja je u finalu pobijedila Brazil sa 3:0
FRANCUSKA 1998.
- Kroz kvalifikacija na Mundijal je trebalo popuniti čak 30 mjesta, pa se otvorio veći prostor za selekcije iz Azije i Afrike. FIFA je prvi put uspostavila takozvani 'zemljopisni princip', pa su sedam od osam grupa činile po dvije europske, jedna američka i jedna afrička ili azijska zemlja.
- Za razliku od prethodnog SP u SAD gdje nisu bile Engleska, Francuska, Portugal i još neke nogometne sile u Francuskoj su se plasirale gotovo sve nogometne sile osim Portugala.
- U osmini finala prvi put u povijesti SP-a utakmica je odlučenu 'zlatnim golom' ( tko prvi postigne gol u produžecima taj je pobjednik) Francuza protiv tvrdih Paragvajacakoji su držali 0:0 , a od izvođenja penala dijelilo ih je samo sedam minuta... A onda ih je ih je 'ukopao' Loran Blan koji je zatresao Čilavertovu mrežu, 'zlatni gol' značio je i kraj utakmice.
- Hrvatska je 'razbila' reprezentaciju Njemačke (3:0) i tako poslala Mateusa, Klinsmana i ostale njemačke zvijezde kući. Jedna od najsjajnijih pobjeda hrvatskog nogometa i sporta u opće do sada...
- Iranski nogometaši, premda se nisu plasirali u drugi krug, zbog pobjede nad SAD-om u Iranu dočekani su kao heroji. Na aerodromu u Teheranu su na dočeku bile 'čak' i žene
- Mijatović (SiCG) je promašajem penala u osmini finala protiv Nizozemske prekinuo seriju od čak 38 iskorištenih jedanaesteraca.
- Nakon teškog stradanja francuskog policajca Davida Nivela, kojeg su teško ozlijedili njemački huligani, njemački savez je predložio čak da se Njemačku izbaci sa prvenstva, a skupili su i 600 tisuća maraka koje su donirali Nivelovoj supruzi. Ipak, najviše za globalnu priču oko Nivela učinio je hrvatski izbornik Ćiro Blažević, koji je cijeli turnir imao njegovu policijsku kapu na klupi.
- Uoči svake utakmice, prvi čovjek francuske obrane za sreću je ljubio u ćelu svog vratara Fabiena Bartheza. Barthez je na cijelom turniru primio samo dva gola.
- U trenutku priprema za izvođenje jedanaesteraca na utakmici Nizozemska - Brazil, u cijeloj je Nizozemskoj navodno je kolabirao vodovodni sustav, jer su se Nizozemci morali 'isprazniti', pa su u jednom momentu u pogonu bili milijuni vodokotlića
- Nastup u Francuskoj je bio posljednji nastup Škota na Mundijalima. Devet puta su se plasirali na prvenstvo, a nikada nisu prošli grupu
- Uz Argentince Monzona i Dezottija, koji su isključeni u finalu Njemačka - Argentina 1990., Francuz Marcel Desailly tek je treći igrač u povijesti koji je isključen u finalima
- Najmlađi igrač na prvenstvu bio je buduća velika zvijezda Samuel Eto'o
- Najgledanija utakmica turnira u Francuskoj bila je polufinalna utakmica između Francuske i Hrvatske, a gledalo ju je 17,6 milijuna Francuza
- Talijani su porazom na penale protiv Francuza, treći put u nizu završili prvenstvo porazom na jedanaesterce.
U 'brončanoj' Hrvatskoj igralo je osam nogometaša koji su nosili dres splitskog Hajduka: Slaven Bilić, Igor Štimac, Igor Tudor, Robert Jarni, Anthony Šerić, Aljoša Asanović, Ardian Kozniku i Petar Krpan .
...................................................
JAPAN i JUŽNA KOREJA 2002.
Bilo je to prvo prvenstvo u novom i mileniju ...Poslije devet Mundijala u Evropi, četiri u Južnoj, dva u Srednjoj i jednog u Sjevernoj Americi, globalni nogomet svoju završnicu doživio je prvi put na Azijskom kontinentu. Za razliku od Afrike, ispred koje se Maroko dva puta prije toga kandidirao Azijatima se posrećilo u debitantskoj utrci.
- Prvak je bio Brazil pobijedivši u finalu Njemačku, bronca je pripala Turskoj koja je u utakmici za 3.mjesto slavila nad još jednim iznenađenjem domaćinom Južnom Korejom.
- Hrvatska je Mundijal na Dalekom Istoku izborila kao prvoplasirana i neporažena momčad kvalifikacijske skupine, ispred Belgije i Škotske. Reprezentacija je u to vrijeme bila sastavljena od novih imena (Pletikosa, braća Kovač, Rapaić...) i starih asova (Prosinečki, Šuker, Soldo...). Nažalost ispali smo već u grupnoj fazi , gdje su nam protivnici bili Italija, Meksiko i Ekvador. Pobijedili smo Italiju, ali smo poraženi u utakmicama sa Meksikom i Ekvadorom pa smo morali pakirati kufere.. Ostao je dojam kako je jedan od glavnih razloga za posrtanje u grupnoj fazi nedostatak odlučnosti kod izbornika, budući da je Mirko Jozić na SP vodio nekolicinu igrača isključivo zbog starih zasluga, a ne trenutne forme.
- Japan i Koreja nisu štedjeli novac, tako da su 64 utakmice Mundijala odigrane na dvadeset uglavnom potpuno novih stadiona, po deset u svakoj zemlji.
Za Hrvatsku su igrali:
VRATARI: Stipe Pletikosa (Hajduk), Tomislav Butina (Dinamo), Vladimir Vasilj (Zagreb)
BRANIČI:Robert Kovač (Bayern), Robert Jarni (Panathinaikos), Dario Šimić (Inter), Josip Šimunić (Hertha), Boris Živković (Bayer Leverkusen), Daniel Šarić (Panathinaikos), Anthony Šerić (Verona)
VEZNJACI: Stjepan Tomas (Vicenza), Zvonimir Soldo (Stuttgart), Robert Prosinečki (bez kluba), Niko Kovač (Bayern), Jurica Vranješ (Bayer Leverkusen), Davor Vugrinec (Lecce), Milan Rapaić (Fenerbahče), Mario Stanić (Chelsea)
NAPADAČI: Alen Bokšić (Middlesbrough), Davor Šuker (Muenchen 1860), Goran Vlaović (Panathinaikos), Ivica Olić (Zagreb), Boško Balaban (Aston Villa)
IZBORNIK: Mirko Jozić
Od igrača koji su baš tada igrali za splitski Hajduk na tom je prvenstvu igrao vratar Stipe Pletikosa. U momčadi su bili tada već bivši, ali i neki budući 'hajdukovci' Robert Jarni, Boris Živković, Anthony, Šerić, Milan Rapaić, Alen Bokšić…
Japan i Koreja nisu štedjeli novac, tako da su 64 utakmice Mundijala odigrane na dvadeset uglavnom potpuno novih stadiona, po deset u svakoj zemlji!
- Službeni svjetski prvaci Francuzi ispali su u prednatjecanju. Nikada ranije nije se dogodilo da aktualni svjetski i evropski šampion ispadne na startu SP, a da pri tom ne postigne nijedan
- Pierluigi Colina koji je sudio finale između Brazila i Njemačke bio je prvi sudac, istinska zvijezda. Jedini je sudac u povijesti čija je karizma bila jednaka najvećim igračkim zvijezdama
- Brazil je famoznom formulom nazvanom 'Četiri R' (Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinjo i Roberto Karlos)e dobio svih sedam utakmica na turniru i tako postavio novi rekord.
- Nagrada Jašin za najboljeg vratara: Oliver KAHN (Njemačka)
- Najbolji strijelac Prvenstva sa 8 golova bio je Brazilac Ronaldo
- U Sjevernoj Koreji je bez najave puštena samo utakmica između Poljaka i Amerikanaca koju su Amerikanci izgubili. Ostale utakmice se nisu prikazivale
- Turska je odigrala svih sedam utakmica na ovom prvenstvu, a niti jednom se nije susrela sa nekom europskom reprezentacijom
- Skandalozno suđenje je poguralo domaćina u polufinale, a najveći ceh katastrofalnim sudačkim pogreškama, platili su Talijani kojima su suci poništili čak pet čistih golova u četiri utakmice. Nakon ispadanja Talijana u osmini finala, nakon skandaloznog suđenja Ekvadorca Morena, TV postaja RAI prijetila je da će tužiti FIFA-u zbog gubitka zarade. Naravno, od svega nije bilo ništa.
- Premda je Njemačka izgubila u finalu od Brazila, za najboljeg igrača proglašen je Oliver Kahn, a ujedno, on je i prvi vratar kojem je to uspjelo
- Zabivši u 11 sekundi utakmice za treće mjesto između Turske i Južne Koreje, Hakan Sukur je vlasnik najbržeg gola u povijesti SP-a
- Više od 17 milijuna gledatelja gledalo je 777 kvalifikacijskih utakmica u kojima su sudjelovale 193 reprezentacije.
- Najveća iznenađenja u europskim kvalifikacijama bilo je ispadanje Nizozemske i plasman Slovenije na SP. Po prvi put kvalificirala se Kina, što je kod Kineza izazvalo nezapamćeno veselje.
- Togoanac Souleymane Mamam postao je najmlađi igrač koji je zaigrao u kvalifikacijama za SP. U Lomeu, 6. svibnja 2001. protiv Zambije imao je samo 13 godina i 310 dana.
- U kvalifikacijama za SP 2002. srušeni su novi rekordi. Australija je debitanta Američku Samou svladala sa 31:0, a njen igrač Archie Thompson postigao je 13 golova.
- Najbrži hat-trick u povijesti međunarodnih reprezentativnih utakmica zabio je Egipćanin Abdel Hamid. Za tri gola protiv Namibije trebalo mu je samo 177 sekundi.
- Kapetan Brazila Cafu postao je prvi igrač koji je igrao u tri finala SP-a. Desni bočni Selecaa odigrao je sve minute za reprezentaciju na ovom natjecanju.
- Dvije najuspješnije reprezentacije na Svjetskim prvenstvima, Brazil i Njemačka, nikad se nisu susreli na ovom natjecanju sve do finala na ovom SP-u u Yokohami. Brazilu je to bila 87., a Njemačkoj 85. utakmica na SP-ima.
- Bora Milutinović 2002. godine postao je jedini čovjek koji je na SP-ima vodio pet različitih reprezentacija. Meksiko (1986.), Kostarika (1990.), SAD (1994.) i Nigerija (1998.),
..................................
NJEMAČKA 2006.
18. Svjetsko prvenstvo u nogometu te je godine održano Njemačkoj i dobilo je službeni naziv 'FIFA World Cup'.
U Kvalifikacijama je sudjelovalo ukupno 197 reprezentacija , a na samoj završnici prvenstva 32 reprezentacije . Samo je Njemačka kao domaćin istih bila oslobođena, čak je prethodni prvak svijeta Brazil morao u Kvalifikacije. Prvi nastup na završnici Svjetskog prvenstva u nogometu ostvarili su Angola, Gana, Obala slonovače, Togo, Trinidad/ Tobago, Ukrajina...
Prvak je postalaItalija pobijedivši u Finalu Francusku nakon izvođenja jedanaestraca (1:1, 5:3). a Njemačkoj je pripala bronca nakon pobjede nadPortugalom.I treći puta u nizu Hrvatska je izborila Svjetsko prvenstvo. Francuska, Koreja i Japan, pa - Njemačka. Ovoga puta Vatrene je poveo selektor Zlatko Kranjčar, nova pustolovina koja će se iz raznoraznih razloga itekako pamtiti
VRATARI: Tomislav Butina (Olimpiakos), StipePletikosa (Šahtar), Joseph Didulica (Austria Beč).
BRANIČI: Robert Kovač (Juventus), Igor Tudor (Juventus), Josip Šimunić (Hertha), Stjepan Tomas (Galatasaray), Mario Tokić (Austria Beč), Dario Šimić (Milan).
VEZNJACI: Darijo Srna (Šahtar), Anthony Šerić (Panathinaikos), Marko Babić (Bayer Leverkusen), Niko Kovač (Hertha), Jerko Leko (Monaco), Ivan Leko (Club Brugge), Jurica Vranješ (Stuttgart), Niko Kranjčar (Hajduk), Luka Modrić (Dinamo).
NAPADAČI: Boško Balaban (Club Brugge), Ivica Olić (CSKA Moskva), Ivan Bošnjak (Dinamo), Dado Pršo (Rangers), Ivan Klasnić (Werder).
U Njemačkoj jedini Hajdukovca koji je izravno iz 'bilog dresa' otišao na SP bio je Niko Kranjčar. Ostali hajdukovci Pletikosa, Tudor Srna, Šerić i Ivan Leko već su bili pečalbari i igrali u stranim klubovima.,
Nakon odlične igre ali i poraza protiv Brazila (0:1) , Hrvatska je odigrala remi protiv Japana , trebala joj je pobjeda protiv Australije. No veliki favoriti su protiv 'klokana' kiksali iako su dva puta vodili, na kraju odigrali 2.2 i otišli kući.
Utakmica Hrvatska – Australija je ušla u sudačke udžbenike, jer je engleski sudac Graham našem Joeu Šimuniću pokazao crveni karton tek nakon - trećeg žutog.
U 64 utakmice te postignuto 147 golova što je prosječno iznosilo 2.3 postignuta gola po utakmici.
-Najbolji strijelac prvenstva bio je Nijemac Mirolsav Klose sa 5 postignutih golova
- Najupečatljivija slika sa finalne utakmice između Francuske i Italije ali i čitavog turnira je Zidanov udarac glavom u grudi Marka Materacija. Tek godinu-vije poslije Marco Materaci će priznati da je opsovao majku Zinedineu Zidaneu u produžecima finala SP 2006., nakon čega ga je slavni Francuz nokautirao glavom. Slavni Francuz o tome je govorio samo nekoliko dana nakon toga događaja na TV postaji Canal +. Nakon što ga je Talijan cijelo vrijeme držao za dres Zizou mu je rekao: ''Daj prestani, ako zaista želiš moj dres, možeš ga dobiti nakon utakmice''. Sve dalje je povijest . Prvaka svijeta odlučili su kasnije udarci sa 'bijele točke' Talijanima su penali odnijeli trofej u SAD 1994, ali im se 12 godina kasnije vratilo,
- Švicarska je nakon izvođenja kaznenih udaraca ispala od Ukrajine u osmini finala. Zanimljivo je da su Švicarci ispali, a da nisu primili niti jedan gol.
- Plasman na SP Obale Bjelokosti je nakratko zaustavio krvavi građanski rat koji je bjesnio tom afričkom zemljom. Slavilo se na obje crte bojišnice. Međutim, mir je bio kratka vijeka.
- Postigavši tri gola na SP-u, Brazilac Ronaldo je sa 15 golova prestigao Gerda Mullera na vječnoj ljestvici najboljih strijelaca u povijesti.
- Kaos je pratio reprezentaciju Toga na SP-u Njemačkoj. Zbog neisplaćenih premija igrači Toga su prijetili odlaskom iz Njemačke, pa se FIFA, bojeći se skandala, ponudila platiti dug igračima
....................
Izvor: FIFA-a , Wikipedia, Službene stranice HNK 'Hajduk' i Jurica Gizdić, razne Internet stranice
Svi prilozi i fotografije iz serijala ' Mirakuli Mundijala' , uključujući i ovaj biti će na Marko Polo Sportu arhivirani u rubriku/ kategoriju 'Iz povijesti sporta'.