(Vijesti iz Povijesti broj 21) Današnji 'pogled u prošlost' našeg portala vraća nas u ljeto 2014.g. kada smo objavili serijal po naslovom 'Ususret Brazilu', a pred Svjetsko nogometno prvenstvo koje se te godine igralo u Brazilu.
Jedan od priloga bio je i o našem Blaćaninu Antunu Boškoviću , koji je nakon emigracije u Australiji napravio sjajnu karijeru nogometnog suca. Sudio je utakmice najjačim nogometnim nacijama i klubovima svijeta. Djelić svojih nogometnih dogodovština iz više od četvrt stoljeća duge karijere svjetski poznatog nogometnog suca pročitajte u nastavku..
…………………….
Vjerojatno je malo ljubitelja nogometa sa ovog našeg korčulansko-pelješkog područja koji znaju da je ovaj kraj imao i nogometnog suca sudionika svjetskog nogometnog prvenstva !
Antun 'Tony' Bošković dva puta je pod zastavom australske sudačke organizacije bio aktivni sudionik skupa najboljih svjetskih nogometnih reprezentacija - 1974.g. u Njemačkoj , te osam godina kasnije 1982.g. u Španjolskoj .
Rođen je 27.siječnja 1933.g. u Blatu na Korčuli, kao 22-godišnjak emigrirao je 1955.g. iz Jugoslavije u Australiji, tamo ostvario 26 godina dugu karijeru i postao jedan od najpoznatijih australskih nogometnih sudaca uopće .
' Na dva Svjetska prvenstva bio sam glavni sudac na dvije, u tri utakmice bio 'mahač' i u jednoj službena osoba . Godine 1974.g. kao 'glavni' nogometnu pravdu dijelio sam na utakmici SP-a između Nizozemske i Bugarske (4:1) , a kao 'mahač' na utakmicama Zaire – Škotska i Italija – Brazil . Osam godina kasnije u Španjolskoj sam sudio utakmicu Austrija – Alžir (2:0) - rekao nam je 81- godišnji Bošković koji danas živi u Tuheljskim toplicama.
Prema statistici koju samo pronašli na internetu, Bošković je u utakmicama koje je sudio na SP-u 1974.g. dodijelio četiri žuta kartona i dosudio dva penala. U Španjolskoj 1982.g. je pak pokazao jedan žuti karton, dok crveni karton ni na jednom prvenstvu nije vadio…
Pitali smo ga , koja mu je od tih utakmica u kojima je bio glavni sudac bila teža za suđenje…
'Obje su bile relativno lake za suditi, nisam imao većih problema. Ono što bi trebalo spomenuti je možda jedan od najbrže dosuđenih jedanaesteraca na Svjetskim prvenstvenima. Dosudio sam ga nakon faula bugarskih igrača nad Johanom Cruiffom, bio je to prvi od dva penala kojeg sam na toj utakmici dosudio za Nizozemsku. A i taj prvi se dva puta izvodio jer ga je Johan Neeskens nepravilno izveo pa sam gol poništio i morao ga je ponoviti . Ne znam je li to najbrži, ali je svakako jedan od najbrže dosuđenih penala na SP-a uopće - kaže nam Bošković koji se nije mogao sjetiti koliko je vremena točno prošlo od početka te utakmice odigrane prije punih četrdeset godina. Na internetu smo pak pronašli snimak te utakmice u kojem je vidljivo da je Boškovič taj penal dosudio u 4.minuti utakmice.
U 26 godina dugoj sudačkoj karijeri što klupskih, međudržavnih kvalifikacijskih, prijateljskih, što na Olimpijskim igrama i Svjetskim prvenstvima u svim uzrasnim kategorijama, sudio je ukupno 276 međunarodne utakmice ! U tome mu je zasigurno pomoglo i devet svjetskih jezika s kojima se služi. Slovio je kao pošten i autoritativan sudac. Nogometaši su imali puno respekta i strahopoštovanja prema njemu, iako se baš i nije isticao korpulencijom, ( visok je 1.65 centimetra)… 'Mali čovjek velikog srca' - komentirao je našalivši se na ovu činjenicu Tony koji je od 1965. pa sve do 1982.g. godine nosio FIFA sudački znak, što je po današnjim pravilima i limitima jednostavno nemoguće !
Nikad nije sudio reprezentaciji bivše države jer se, kaže on, tada po pravilima nije smjelo suditi reprezentaciji zemlja odakle ti je eventualno porijeklo. No sudio je na prijateljskim utakmicama i međunarodnim turnirima diljem svijeta jugoslavenskim klubovima Partizanu, Vojvodini , Crvenoj Zvezdi, Veležu …U vrijeme Jugoslavije sudio je i zagrebačkom Dinamu za njihove turneje po Australiji…
Antun 'Tony 'Bošković u našem se kratkom razgovoru prisjetio pored ostalog i Međunarodnog turnira 'Trofej Marjan' u Splitu 1974.g , neposredno nakon 'WM' u Njemačkoj. Na tom je turniru svirao utakmicu Anderlecht - Bordoux, manje pamti samu utakmicu, a više pripadnike 'UDBE' koji mu cijelo vrijeme nisu davali mira, stalno mu 'visili za vratom', pratili ga i na stadionu, u hotelu, na ulici…
Rođeni Blaćanin sudio je gotovo svim najpoznatijim svjetskim klubovima, od Manchester Uniteda, Intera, preko Milana, Ajaksa, Evertona, 'zviždao' je Santosu sa Peleom i ostalim poznatim južnoameričkih klubovima.
Sudio je čak 13 puta uzastopce 'Grand Final' utakmicu za prvaka Australije u nogometu. Dobio je i najveću moguću nagradu koju FIFA dodjeljuje nogometnim sucima 'Special FIFA Award' , a od HNS-a 'Zlatnu plaketu' za razvoj nogometa u Hrvatskoj. Bio je i glavni sudački kontrolor na prvoj službenoj utakmici Hrvatske nogometne reprezntacije koja je odigrana 1990.g. u Zagrebu protiv SAD-a 2:1 (Fotografija na naslovnici i jedina kolor fotografija u Galeriji slika u privitku).
Iz mnoštva podataka i zanimljivih događaja koje nam je u kratkom razgovoru 'prosuo' u telefonsku slušalicu, izdvojili smo prijateljsku nogometnu utakmicu koju je sudio u Đakarti između Ajaksa i Manchester Uniteda. Bilo je to prvo gostovanje jedne nizozemske momčadi nakon stjecanja nezavisnosti Indonezije, dotadašnje nizozemske kolonije, a kojoj je prisustvovali čak 146 tisuća ljudi …
'No nije to i najveći auditorij pred kojima sam sudio, jer sam sudio i na čuvenoj Marakani u Brazilu pred za, današnje prilike nezamislivih 200 tisuća gledatelja!
Antun Bošković od 1995.g. živi u Hrvatskoj, a te je godine i zadnji put boravio u Australiji kada je tamo vodio izaslanstvo HNS-a. A koliko je tamo bio poznat i cijenjen potvrđuje i to da je izabran u 'Hole of fame' u (Kući slavnih ) u Sydneyu.
Devedesetih godina boravio i je puno na Korčuli, u Blatu i Prigradici gdje mu i danas živi rodbina, a gdje je nekad imao novosagrađenu kuću u uvali Karbuni.
Do prije nekoliko godina još je bio aktivan u stručnim sudačkim odborima HNS-a i komisijama UEFA-e , no zadnjih se polako odmaknuo od svega… Uživa svoje umirovljeničke dane , a veza sa nogometom je tek pokoja utakmica, isključivo međunarodna, međudržavna ili međuklupska koju pogleda na televiziji…
Na isti će način naravno gledati i SP- u Brazilu, no ovaj put će kao nogometni sudac potpuno neopterećen otvoreno moći navijati za svoje…I jedne i druge…I kockaste 'vatrene' i zelene 'klokane' …
A za koga bi navijao u eventualnom međusobnom ogledu to ga nismo pitali …